Jak dbać o piec na ekogroszek, by służył przez lata?
Ekogroszek jest paliwem stałym, produkowanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, niską spiekalnością, małą zawartością wody oraz substancji niepalnych. Nie zanieczyszcza środowiska naturalnego i spełnia normy Unii Europejskiej, dotyczące minimalnej zawartości siarki w materiałach opałowych oraz ilości wytwarzanego popiołu. Jest również niezwykle wydajny i ekonomiczny, bowiem pali się długo, zmniejszając koszty produkcji ciepła. Sprawdź, jakie są zalet pieców na ekogroszek i jak o nie dbać?
Jakie są zalety pieców na ekogroszek?
Oferowane przez nas kotły piątej klasy charakteryzują się bardzo niską emisją pyłów, lotnych związków organicznych oraz tlenku węgla. Cechuje je ponadto wyjątkowo wysoka wydajność i sprawność cieplna, wynosząca ponad 90%. Niektóre z oferowanych przez nas modeli kotłów posiadają specjalny motoreduktor z mechanizmem autorewersu w przypadku nastąpienia blokady. Produkowane są z wytrzymałej, atestowanej stali i posiadają kilkuletnią gwarancję na wszelkie elementy urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na wygodę ich obsługi oraz brak konieczności usuwania popiołu, oraz czyszczenia sadzy. Kocioł na ekogroszek uzupełnia się raz, raz w tygodniu, a możliwość regulowania kotła sprawia, że ogrzewania odbywa się automatycznie i nie występują nagłe spadki temperatur.
Używaj paliwa najwyższej jakości, aby piec działa sprawnie
Podstawą dbania o piec na ekogroszek jest używanie jedynie paliwa najwyższej jakości, wytwarzanego z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego. Ponadto wysokiej jakościowo ekogroszek będzie odsiarczony, charakteryzujący się wilgotnością na poziomie około od 5 do 10%, a także wytwarzaniem minimalnej ilość popiołu, na poziomie około 3%. Pamiętaj, że zanieczyszczony i wilgotny ekogroszek powoduje awarie poszczególnych podzespołów urządzenia.
Regularnie czyść piec, co zapobiegnie awariom
Ponadto, aby piec na ekogroszek służył przez lata, należy go regularnie czyścić, najlepiej raz na tydzień drucianą szczotką i specjalnymi preparatami. Wskazaniem do czyszczenia pieca będzie również pojawienie się dwumilimetrowej warstwy sadzy. W trakcie czyszczenia kotła z przepustnicami spalin należy je otworzyć, aby zmniejszyć pylenie. Inne modele kotłów ekogroszek łatwo wyczyścisz przez drzwiczki załadunkowe, a kanały kopertowe i konwekcyjne urządzenia przez przeznaczone do tego otwory w wyczystce. Po wymieceniu popiołu wytrzyj ścianki kotła lekko zwilżoną ścierką, by pozbyć się sadzy i smoły w piecu.
Aby piec na ekogroszek służył przez długie lata dokonuj regularnych przeglądów
Jeśli chcesz, aby twój piec na ekogroszek służył przez długie lata, warto również dokonywać jego regularnych przeglądów. Sprawdzaj zatem przynajmniej raz w roku sprawność sprawności wentylatora, podajnika oraz zapalarki, kontroluj przewody elektryczne, zweryfikuj, czy drzwi kotła są szczelne, sprawdź drożność kanałów nadmuchowych instalacji, a także, czy ruszt ruchomy działa prawidłowo. Niemniej ważne będzie odpowiednie ustawienie pieca na ekogroszek i niezmienianie jego ustawień fabrycznych. Nie należy ustawiać zbyt silnego nadmuchu w piecu i zmniejszać go przy dużych mrozach.
Pamiętaj, że nieprawidłowe dbanie o piec na ekogroszek może prowadzić do powstawania w nim osadu, uwalniającego trujące substancje oraz uszkadzającego piec. W efekcie niewłaściwie eksploatowany piec na ekogroszek emituje do środowiska toksyny, jest mało wydajny, zużywa więcej paliwa i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.